wtorek, 26 czerwca 2012

Kasa Misiu 2.0.

Wojciech Kowalczyk, wielki choć niestety rozmieniony na drobne talent polskiej piłki nożnej, którego oglądać możemy w trakcie Mistrzostw jako experta w pewnej komercyjnej telewizji, napisał ( tak brzmi oficjalna wersja) swego czasu książkę "Kowal - prawdziwa historia". Wstyd to przyznać ale dopiero po jej lekturze, otworzyły mi się oczy, jak wiele decyzji/wyborów w codziennym życiu rozstrzyganych jest przez pryzmat pieniędzy.

Spójrzmy na kilka wybranych, powszechnie dostępnych faktów, które dziś za mną chodziły aż ułozyły się w pewną całość:

1. 

Wartość rynku reklamowego w Polsce w 2012 r. wzrośnie o 1,9% - wynika z szacunków ZenithOptimedia. Łączne wydatki na reklamę wyniosą 7,27 mld zł netto.

Radio i kino zanotują wzrosty na poziomie 3,7% i utrzymają swą stabilną pozycję w media miksie. Dzienniki i czasopisma będą notowały spadki przychodów z reklamy i obniżenie swoich udziałów w torcie reklamowym. ( za2. 
za: tutaj3. 

"Dotarcie do uczniów jest tym prostsze, że w Polsce jest wiele stacji adresowanych właśnie do młodzieży, nadających zazwyczaj w formacie CHR. Stanowią oni od 10 do nawet 20 procent słuchaczy najważniejszych rozgłośni adresowanych do młodego słuchacza, takich jak Radio Eska, RMF MAXXX, Planeta FM czy Roxy FM." Dane słuchalności: Radio Track, Millward Brown SMG/KRC, fala X-XII 2011"


4. 

Mówienie, że młodzież to tzw. „trudny target” zakrawa na truizm. Marketerzy, ich agencje oraz media dwoją się i troją, by tworzyć skuteczną komunikację reklamową do młodzieży.(...) Największą trudnością w docieraniu do młodzieży jest jej zmienność. Poglądy, wartości, dążenia zmieniają się co kilka sezonów dostarczając nieustannej pracy nie tylko socjologom, ale i branży reklamowej. O głównym nurcie dzisiejszej młodzieży mówi się dziś Pokolenie-Y lub Millenialsi. ( za

4a. 

Okładka Wprost (40/2011).  Podrzucam dla wskazania "targetu".


za:media2.pl

5.  

Badania Radio Track SMG/KRC A Millward Brown Company przygotowana dla portalu Wirtualnemedia.pl. za I kwartał 2012r.

za: wirtualnemedia.pl

6. 

 • Duet ten pracuje w Radiu Eska Rock od 28 stycznia 2008 roku.( patrz tabela p. 5) Wcześniej prowadzili "Antylistę" w Antyradiu
 • Prowadzą autorski program "Poranny WF", od poniedziałku do czwartku, od 8:00 do 10:00. ( patrz tabela p.2) Dodatkowo Michał Figurski prowadzi w piątki od 8:00 do 10:00 audycję "Śniadanie Mistrzów".7. 

Po audycji, w której padły te słowa ( wczorajszy wpis) protestowało z żądaniem przeprosin MSZ Ukrainy, również w Polsce prawie wszyscy jednoznacznie potępili prostackie zachowanie Wojewódzkiego i Figurskiego. Wyjątkiem był dyrektor programowy radia Eska Rock, Marcin Bisiorek, który tłumacząc ich mówił, że audycja, w której padły te słowa ma charakter satyryczny i nie przekazuje w bezpośredni sposób poglądów jej autorów (...)  (za

8.

"Rze" cytuje eksperta, dra Łukasza Szurmińskiego, medioznawcę  z UW, którego zdaniem wyskoki duetu Wojewódzki – Figurski reklamodawców nie zniechęcą:
Dla nich najważniejsza jest słuchalność czy oglądalność danej audycji. A ci panowie spełniają ten wymóg i gwarantują dobre słupki. Zamieszanie im tylko pomaga.


(za)

9.

 "Nie mniej po ostatnim wypowiedzi Wojewódzkiego i Figurskiego audycji przyjrzy się nasz dział marketingu" – informuje Melania Popiel, rzeczniczka Carlsberga.  (za


10. 

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła naruszenie przez Michała Figurskiego i Kubę Wojewódzkiego ustawy o radiofonii i telewizji i negatywnie oceniła zachowanie dziennikarzy w trakcie audycji w Esce Rock.
KRRiT przyjęła do wiadomości radykalne decyzje programowe i personalne zarządu radia Eska Rock, jako istotną okoliczność w toczącym się postępowaniu”. (w tle groźba odebrania koncesji na nadawania programu!!!)
 
W poniedziałek wieczorem rozgłośnia poinformowała o zdjęciu audycji ”Poranny WF” z anteny(...)( za


c.b.d.o.

---------------------------------------------


W necie natknąłem się na tę wypowiedź: Bolesław BolesławskiKomisja Europejska chce, by Polska zwróciła około 13 mln euro wydane na realizację Wspólnej Polityki Rolnej. To sankcja za brak określenia zasad dobrej kultury rolnej -poinformowało biuro prasowe KE. Minister Sawicki, po serii kolorowych reklam pt. "ZROBILIŚMY", wyjechał na urlop. W mediach: cisza. 

Co robił/robi/zrobi Premier?
----------------------

Jeśli zastanawiasz się nad scenariuszami dotyczącymi przyszłości w średni, a jak/jeśli nadejdzie G.O. to i w bardzo-długim okresie, koniecznie przeczytaj najnowszą notkę: http://rafalbauer.pl/spitzbergen/

9 komentarzy:

 1. Hmmm nie sądziłem, że ten wpis okaże się byc TAKIM NIEWYPAŁEM!!! Cały dzień i nikt ani nie zabrał głosu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Njusaczu, a co konretnie było do udowodnienia??

   Usuń
  2. W domyśle, że dla Kasy i przez pryzmat Kasy oba Misie zachowywali się tak jak zachowywali.

   Wszystko dookoła, ten Gombrowicz czy Mrożek czy walka o "piękną Polskę", to było tylko ALIBI dla ich miejscami nikczemnego zachowania.

   Czuję, że zawaliłem taki wpis! Czego zabrakło? Tych kilku słów od siebie? Postawienie tezy aby wymusic pro/kontra? Niepotrzebnie(?) zakładałem, że bez odautorskiego komentarza pojawią się pytania, hipotezy...


   Dzięki za "hint".

   Usuń
  3. Wydaje mi się, że chciałeś zafundować nam z tej chmurki opad monsunowy, a wyszedł kapuśniaczek. Po co te typy były zatrudniane wszyscy chyba wiemy - ciekawe jest tylko zestawienie z danymi nt. targetu, prime time'u etc.

   Co więcej, o tej samej porze w radiu Roxy masz kolejny "przeuroczy" duet, równie podstarzałych dowcipnisiów (Kędzierski i Tymański), prowadzący program "Ranne kakao" (wszelkie niegrzeczne skojarzenia na miejscu - wczoraj chociażby jako leitmotyw audycji p. TT zaproponował temat "Seks analny a PZPN", a nieco później przysłodził swojemu partnerowi od mikrofonu, że nie zostanie nigdy zwolniony z Roxy, bo: "Wszyscy Cię kochają! W pupę..."), jeno na swoje szczęście nie weszli oni jeszcze w kolizję z żadnym paragrafem, nikogo (chyba) jeszcze do żywego nie obrazili, ot plotą trzy po trzy, rzucają szambiarskie żarciki (nie powiem, niektóre nawet fajne przez swoją absurdalność), ale hołdują temu samemu modelowi biznesowemu (choć co ciekawe, TT prowadzi audycje również w innych rozgłośniach, popołudniami i tam już powściąga język i co prawda żartuje lekko rubasznie, ale gdzież mu tam do ostrości tekstów z "Rannego kakao"! Ot, co z człowieka robi pieniądz - "Ja Wam wszystko zaśpiewam!"). Polecam zresztą próbkę tego "klona" WF-u (choć kto tu był pierwszy naprawdę? pewnie ktoś za Oceanem, jak znam życie, a my "kupiliśmy" format), np.: http://www.youtube.com/watch?v=_Y4fmkJi6hQ
   Można dalej szukać samemu, choćby odsłuchać piosenkę "Chłopaki lubią w brąz" lub "Balladę do Wojewódzkiego" .

   Usuń
  4. Bardzo ciekawe. Nie znałem tego swoistego naśladownictwa.

   W tej chwili wydaje mi się, że WFowi dostało się bo doszło do egzotycznego sojuszu psa i kota przeciw kucharzowi. Jedni żywili do nich niechęc ze względu na to, że byli adresatami ich tzw. satyr, drudzy za to, że zazdrościli im popularności, sukcesu, pieniędzy! Wojewódzki z samej tylko pensji w TVN, a ta brała się przecież z jego popularności, czesał ok 230K na mies. To dla wielu wystarczający powód aby tylko szukac pretekstu i zakulisowo zając intratne stanowisko.

   Najsmutniejsze w całej sytuacji jest to, że zielone światło do utemperowania obu panów, wyzwoliły dopiero czynniki zewnętrzne ( MSZ Ukrainy, UEFA) co świadczy o tym, że Polacy nadal bardzo czuli są na to "czy Jamajka się z nich nie śmieje".

   Mnie zbulwersowała sama obłuda/hipokryzja zarówno WiFu jak i szefostwa z ich macierzystej radiostacji. Notka miała pokazac o co tak naprawdę chodzi, że jeśli nie zrobisz "zamieszania" to nic nei znaczysz. Kasa Misiu.

   Jak czytam Twoją opinię to faktycznie zauważam, że zrobiłem taką napinkę jakbym chciał odkryc Nowy Świat, a dojechałem raptem do Zalesia.

   Dzięki Horst raz jeszcze. Zachodź częściej, proszę.

   Usuń
 2. Jak się umieszcza zdjęcie z ryjem pajaca to takie są skutki:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podstawowa choroba polskiego show-biznesu: „konwencja". Problem z „konwencją" jest taki, że hasło to pada, ilekroć jacyś frajerzy próbują przekonać tych, którym coś się nie podobało, że powinno im się to podobać. Jak obronić chujowy film? Powiedzieć, że taka była „konwencja". Wszystkie nieśmieszne żarty są śmieszne w świecie „konwencji", w którym funkcjonuje coraz więcej celebrytów. Dla nas brzmi to jak marne tłumaczenie się z tego, że nie wyszło, ale metoda „na konwencję" – o dziwo – całkiem nieźle w Polsce działała. Tyle że właśnie przestaje.

   http://www.przekroj.pl/artykul/815910,906094-Taka--kurwa---konwencja.html?p=1

   Usuń
 3. Jakoś z Ukrainkami nie przeszło. Miało być zabawne, okazało się nieakceptowalne dla dużej rzeszy ludzi którzy nie bali się o tym głośno powiedzieć. Ukrainkę czy Ukraińca każdy w życiu widział więc jest sobie w stanie wyobrazić że to człowiek taki jak inni i dla niego te 'dowcipy' są mało dowcipne. Tylko dlaczego przez tyle lat funkcjonują w Polsce głupie, pogardliwe i poniżające żarty o Żydach lub Czarnuchach i nikomu jakoś to nie przeszkadza, ani przy opowiadaniu ani przy słuchaniu? Wiadomo - 'konwencja' - to o nikim konkretnym tylko takim hipotetycznym głupim Żydzie, więc nie ma się co obrażać, prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siema Nite i fajnie, że jesteś.

   Co do Ukrainek i gminnych "żartów" to wiele zostało już powiedziane.
   1. Obaj skandaliści robili swoje aby nakręcac słuchalnośc i zarabiac na reklamach. ( w ostatnim wywiadze w Polityce Jakub W mówi już o tym wprost).
   2. Do swych działań nadbudowali "konwencję" i dopóki uderzali "na swoim podwórku" dopóty byli kryci.
   3. Wyłożyli się dopiero na..."politycznej poprawności"!!! Murzyn! Kobieta+gwałt+ośmieszenie! Nikt nie uwierzył w "typowego Polaka" bo typowego Polaka najzwyczajniej w świecie nie stac na pokojówkę czy tez sprzątaczkę. Musieli opisac więc scenkę z tzw. high life'u, a to juz dla niektórych niebezpieczne:)
   4. Do tego zawiśc środowiska i zakulisowa walka o schedę/tort.

   Te rzesze ludzi, którzy teraz nie boją się powiedziec, że im "się nie podoba" przecież nic nie znaczą! Bo tak szybko i głośno jak teraz protestują to w dwójnasób zmienią front gdy "narracja" się odwróci! Ludzie w wiekszości są zakompleksieni, boją się ośmieszenia, wytykania palcem i dlatego podążają za tłumem...dziś ta gromada dostrzegła, że może sobie poużywac po wczorajszym (nomen omen) Idolu. tyle.

   Z tej też przyczyny, tego swoistego PROGRAMOWANIA społeczeństwa, nie wyolbrzymiałbym ponad to co jest marginesem, problemu antysemityzmu/rasizmu w postaci głupich "żarcików". Od lat powiedzmy 20 jedną z najtrudniej zmywalnych etykietek nad Wisłą jest odium "antysemity". Przykład przecież idzie z góry i trafia, według mnie, na niziny do tego stopnia, że dochodzi do skrajności, w których żadna uczciwa krytyka czy to Żydów czy Izraela jest już z założenia niedopuszczalna. Przemyśl to.

   Proszę rozejrzyj się także po grupie swoich najbliższych znajomych/rodziny, dalszych, swoim środowisku czy to w pracy czy w sąsiedztwie i odnotuj każdy przejaw tej głupoty, o której wspominasz. Bo może ja mam to szczęście ale od powiedzmy 2004r nie słyszałem wokół siebie żadnego żartu w stylu "Hans ty nas rozpuszczasz" albo "gazika". Co do rasizmu to BBC pokazał wszystkie jego przejawy w RP, o których wiem. Z innymi na serio się nie spotykam.


   ps. Wracam do Wawy. Będę bardziej dostępny i chętnie przegadam bo nie wiem czy teraz dobrze odczytałem Twój komentarz. Pozdro.

   Usuń