środa, 14 marca 2012

Czas sprzedawać?

Po sesji, w której 3 najważniejsze indexy giełdowe świata zrobiły to co poniżej zobaczycie na zdjęciach ja zaczynam się zastanawiać czy przypadkiem nie nadszedł czas na założenie szortów. Oszalałem? Bo jeśli tak, to tym razem musi być inaczej i będzie rosło bez końca, prawda? 

Wszystkie 3 wykresy za rynek.bizzone.plImponujące prawie 2% wzrosty w ciągu tylko jednej dzisiejszej sesji i to przy równie zyskownym tygodniu!Tymczasem moje trzy światełka ostrzegawcze migają - mówiąc spekulujesz na rynkach USA -  uważaj!

za: zerohedge.com 


za: content.screencast
za: własne na bazie biiwii.blogspot.Ważne: nadal jesteśmy w trendzie wzrostowym! Zazwyczaj będąc w tej fazie rynku powinniśmy rosnąc aż do kwietniowych wyników kwartalnych, po czym ubieranie publiki i "zjazd". W międzyczasie mamy 16 marca czyli ważna data dla rynku terminowego ( opcje, kontrakty). Pojawiają się opinie, że aż do piątku "wzrosty  są niezagrożone". Ja nie wierzę w żadne tego typu zapewnianie. Nikt nie zna przyszłości!

Ważne 2: polski "bananowy WIG" może nie podążać za ewentualnymi spadkami w USA. Ba! Może nawet pójść w kontrze do góry tak jak to już zdarzało mu się w swej historii.

Ważne 3: to jest TYLKO moja opinia!!! Jestem omylny! W żadnym razie nie jest to rekomendacja, a WSZYSTKIE transakcje wykonujesz na SWÓJ RACHUNEK i SWOJE RYZYKO! Zatem ja tutaj sobie dywaguję i nie ponoszę odpowiedzialności za to co TY ZROBISZ!!!


16 komentarzy:

 1. Myślę, że masz rację jednoczesnie jej nie mając...;)

  Formujemy szczyt, tylko po takim ruchu szczyt nie będzie raczej prostym pikiem (podwójny szczyt albo RGR), zaś te 3 wskażniki jakie podajesz powyżej w przeszłości dobrze przewidywały szczyt, ale z wyprzedzeniem.

  Myślę, że na longach nie ma już zbyt wiele do zarobienia, ale szorty łatwo sobie zafajdać.

  Prywatnie spekuluję przeciw Yenowi, myslę, że w Japonii doszło własnie do jakiejś gigantycznej zmiany i Yen nam to własnie mówi (albo po prostu ktoś dostrzegł goryla w pokoju, którego dotąd wszyscy zgadzali się nie widzieć).

  Fredd

  PS. gratuluję doskonałego bloga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Fred!

   Na rynkach nauczyłem się już i z perspektywy tych kilkunastu lat była to czasem bardzo kosztowana nauka, że nic nie jest pewne, a tym bardziej dane na tacy!

   Mój wpis jest raczej dla tych, którzy akurat teraz są mamieni perspektywą wzrostu, aż do nieba.

   Co do Yena to porozmawiaj z Dedkiem, on jako pierwszy z mojego kręgu znajomych zwracał mi na to co mówisz uwagę.

   Pozdro,

   Usuń
 2. Jest wiele więcej takich krachowych wykresów, m.in. Mutual Funds Cash Level, czyli rekordowo niskie stany gotówki. I niestety niewiele z nich na razie wynika - ja otwierałem krótkie na poprzednim szczycie lokalnym tego 'black swan index' i wydawało się, że idealnie się wbiłem. I jak widać zrobili w 4 sesje new all time high.

  Nie jestem perma-bearem, po prostu do cyklu strukturalnej hossy brakuje mi wypełnienie wielu innych analogii, zatem dotychczas opłacało się grać przeciwko skrajnym przesileniom w obu kierunkach (kupować panikę, sprzedawać euforię - w hossie to juz nie będzie działało, popatrzcie np. na NASDAQ 1999). Wczorajsza akcja to był majstersztyk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tutaj właśnie wydaje mi się kryć niespodzianka aka duża korekta!

   Wszyscy widzą wiele odczytów pro-krachowych, a tu pompka do nieba!!!

   Co do wczorajszej sesji to ręce same do oklasków się składały.

   Usuń
 3. kolejne fibo na NDQ patrzac od low-high jest na 3280-61,8% i shall c u up there:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A dlaczego nikt nie mówi o Chinach? Tam chyba aż za mocno do serca wzięli sobie mój wpis o szykowaniu się do spadków - http://www.rynek.bizzone.pl/lib/php/wykres.php?id=63&typ=3&ls=3301445443648845 - 2,9% na minusie to nie jest zwyczajna sesja.

  Złoto, srebro, nawet ropa i miedz, wszyscy dziś jacyś niemrawi, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 5. @Njusacz

  Wskaźnik -=CLI=- 'made by china' wskazał dobitnie kierunek:
  http://na-plus.blogspot.com/2012/03/cli-potwierdza-kierunek-indeksow.html

  Dla USA i Europy mamy ciekawą sytuację, która może niektórych pobudzić do zakupów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak podaje autor wskaźnika, który używasz: http://www.oecd.org/dataoecd/26/39/41629509.pdf

   Jest to co najwyżej dobre narzędzie INWESTYCYJNE, zatem z racji horyzontu czasowego nie jest w żadnym wypadku przydatne do krótko czy nawet średnio terminowej spekulacji.

   Nawet jako wskazanie inwestycyjne http://www.oecd.org/vgn/images/portal/cit_731/55/4/49881950cli500.png

   trudno jednoznacznie powiedzieć czy jesteśmy w tej chwili w KOREKCIE trendu wzrostowego czy też rozpoczęliśmy rzeczywiście nową hossę. Po czasie się okaże.

   Dzięki za wrzutkę.

   Usuń
 6. Gdyby to było takie oczywiste to prognozy pogody też by się robiło wyłącznie na podstawie wykresu temperatury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zauważ jednak, że ja nie oparłem swego ostrzeżenia na jednym wskaźniku czy odczycie, a na 3! Czyli wracając do Twej analogii pogodowej obserwuję temperaturę ( spada), zachmurzenie ( rośnie) i prędkość/zmienność wiatru (cisza jakby przed burzą)...i głośno a priori mówię - kurka wodna od jutra może podać. Z naciskiem na może.

   Coby jednak nie być tylko teoretykiem wystawiłem jeden spadkowy po 2350. Albo zysk albo w pysk.

   Usuń
 7. Trąd is Your friend, jak mawiali...

  Na 4H mamy nadal trend spadkowy, a poziomem, na którym uznam, że trend sp500 się odwraca jest w tym momencie 1401,3. Jeśliby słupek 4H zamknął się ponad tym poziomem, to dla mnie oznaczałoby odwrócenie trendu na 4H i dalsze wzrosty. Jednak już na przebiciu wierzchołka (a była nad ranem próba dojścia tam), zmieniłaby się interpretacja falowa i "ostatnia fala" okazałaby się co najmniej przedłużoną piątką.

  Gdyby wzrost nad wierzchołek nastąpił przed spadkiem poniżej dołka z okolic 1390, to należałoby z kupnem poczekać, gdyż mielibyśmy do czynienia z rozszerzoną korektą tej piątki w górę, a po pierwszej piątce w dół musi iść przynajmniej jeszcze jedna. Inaczej mówiąc - z shortów wyjść nad wierzchołkiem, ale nie wchodzić w longi buy-stopem, albo po rynku, tylko poczekać na okazję.

  Tako rzecze Elliot ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. http://Njusacz.nowyekran.pl/post/55969,czas-sprzedawac#comment_410238

  Dodam jeszcze, że zgadza mi się ta analiza z Eur/Usd. Wg fal dolar powinien się wzmacniać, jest w trendzie wzrostowym na wykresie dniowym i to może być skorelowane z ucieczką z papierów. Czy to ma sens?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. USD być może kreśli teraz duży RGR z zasięgiem nawet na 90,5. Ta też możliwość jest podstawą dla średnioterminowego scenariusza - wszystko spadnie.

   Ale na wskaźnikach jest tuż tuż przed korektą. Czy to dziś. Okaże się jak zwykle po fakcie.

   Usuń
 9. Rynki uczą pokory ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak! I im szybciej się spekulant tego nauczy tym lepiej:)

   Dzięki za to, że się tutaj pojawiłeś i swój komentarz.

   Powodzenia!

   Usuń