piątek, 24 lutego 2012

Zwiastun zbliżającej się recesji?

Doktor Zagłada czyli Nouriel Roubini pod koniec lutego 2011 r. napisał na swoim Twitterze „Szoki naftowe doprowadziły w USA do recesji w latach 1974-75, 1980, 1990, 2001 i 2008-2009. Trzy z nich były spowodowane kryzysami politycznymi na Bliskim Wschodzie”.( link

O tym, że w regionie, który uważany jest za kolebkę naszej cywilizacji, dzieją się mało dyplomatyczne historie już Was o tym informowałem (kliknij tutaj). Jednak kiedy nawet media głównego nurtu podają informację, że polskie F-16 udają  się na "ćwiczenia" aż nad Morze Czerwone (link)to tylko wyjątkowy optymista uważać może, że nic nam nie grozi. Co ciekawe optymistów w RP wielu bo według opinii, z którymi się stykam w W-wie, Syria jest przecież mała, a Iran gdzieś daleko zatem nie ma potrzeby się zamartwiać. "Przecież w telewizji by powiedzieli", a tam jak zdarta płyta odgrywany jest wciąż spektakl pt.: "wsi spokojna, wsi wesoła" i rozpoczynane kolejne edycje "jak oni się...".


Rozumiem, że redaktorzy wydań głownych dzienników telewizyjnych w RP nie chcą siac paniki, ale w tym swoim uspokajaniu rodaków są równie śmieszni jak Frank Drebin w Nagiej Broni.


za:  na youtube.com

"Proszę się rozejść bo nie ma na co patrzeć", a wprost przeciwnie bo jest!

Zobaczcie sami w myśl zasady "obraz wart 1000słów". Nawet osoby słabo znające angielski powinny zrozumieć korelację wysokich cen ropy i prawdopodobieństwa recesji w gospodarce. Czy w dobie "rozluźnienia" prowadzonego przez czołowe banki centralne jesteśmy bliżsi stagflacji lat 70tych czy też Reaganomiki początku lat 80tych- to już temat na nowy wpis.Bloomberg, Off the Charts: Oil Spike Signals Recession


Niecierpliwi niech przeczytają: "California Investment Conference luty 2012 r." ( tutaj

7 komentarzy:

 1. (Reuters) - The United States is pressuring the European Union and a global electronic banking system to expel Iranian banks from a network used to transfer money, another step in Western efforts to deprive Tehran of funds needed to develop nuclear weapons.

  Spirala się nakręca!


  Spirala się nakręca

  OdpowiedzUsuń
 2. Co tu się dziwić, że ludzie nie zamartwiają się tym przesadnie. Żyją swoimi codziennymi problemami, których mają naprawdę wiele.
  Wychodzą z założenia, że udało im się przeżyć wojnę w Wietnamie, pierwszą w Zatoce, bombardowanie Sarajewa, WTC, drugą wojnę w Zatoce, Afganistan, Gruzję, arabską wiosnę. Przeżyją i kolejny wyreżyserowany konflikt.

  Spirala sama się nie nakręci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie problem, jak wyreżyserowany serial zamieni sie w niesterowalną i długa, a może nawet światową wojnę. Niemiecki blitzkrig na Polskię miał trwać góra dwa tygodnie, a trwał pięć lat i zakończył sie dla "miłujacych pokój Niemców" totalną klapą.

   Usuń
  2. @ Utech

   Tak to prawda, że ludzie wolą życ sprawa, które ich bezpośrednią dotyczą aka ciepłą wodą w kranie czy też tu i teraz. Jednak jeśli nawet Premier Tusk doszedł do wniosku, że na przyszłość pracujemy już dziś tak i szary człowiek powinien przynajmniej "ubezpieczenie" wykupić od coraz bardziej niepewnego "jutro". Niestety w tv nie zostanie ostrzeżony, po fakcie to i owszem, ogłupiony przez programy fokusowane na "jak oni się..." to na pewno. Jak już na blogu mówiłem - nie ma nic przeciwko rozrywce bo "nie samym chlebem żyje człowiek" - ale niech będzie także jakaś refleksja nad współczesnością.

   @ Hans
   Hitlerowski blitzkrieg podobno zapewnił wolność zachodniej Europie - wyjął ją z plecaka Armii Czerwonej, która przymierzać się miała do zalania całego kontynentu ( za Suworowem np.) Tak samo może być i w tym przypadku - gorąca wojna na Bliskim Wschodzie - czyjeś zapędy i plany zaprzepaści, a czyjeś wzmocni. Kto wyjdzie zwycięsko? Czas pokaże.

   Na ten moment nie widzę jednak możliwości aby tak Rosja jak i Chiny BEZPOŚREDNIO rzuciły rękawicę USA! Robic im koło...pióra to fakt, dozbrajać Persów i Assada to fakt, jakąś "partyzantkę" wysłać to fakt...ale w bezpośrednim starciu nawet ich połączone siły są w tej chwili ZA SŁABE!

   Człowiek znad Wisły powinien mieć jednak świadomość zagrożeń i przygotować się chociaż na najprostsze scenariusze.

   Usuń
 3. Ja słyszałem jeszcze jedną "podobno" opinię o uratowaniu zachodniej Europy.
  Blitzkrieg miał zapewnić wolność, ale było już dawno po blitzkriegu jak czerwonormiści szli w swym pochodzie wyzwoleńczym dla Europy.
  Szli i szli aż zatrzymali się pod Warszawą i poczekali aż Powstanie 44 się skończy.
  Zaszliby dużo dalej, bo Amerykanie hamowali pochód Pattona.
  Ale to podobno.

  Na ostrzeżenie w tv nie liczyłbym, bo jeśli przyjdzie to przyjdzie za późno w postaci "Obywatele, Obywatelki ..." albo "Rodacy..."
  TV jest dobrym wynalazkiem, ale wykorzystywanym nie do tego co trzeba.

  http://www.youtube.com/watch?v=qgRHjFLXBWs

  @Hans
  Oczywiście, że to może się rozszerzyć, ale przecież nikt nie będzie się nas o zdanie w tej kwestii pytal. Konserw też nie wiadomo ile nie nakupisz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nasze media znowu się zajęły Katarzyną W., no i tym że śnieg topnieje, nic więcej nie mówili...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anton, dziękuweczka za raport. Sam epizodycznie oglądam TV więc co jest emitowane wiem tylko z przekazów Mojej Kobiety jak i zasłyszanych opinii na mieście.

   Faktycznie Katarzyna W...aż prosi jest o wpis pt. "tym żyje świat", albo czy "pamiętają Państwa zeszłoroczny śnieg"? Jest gorzej niż myślałem...

   Pozdro,

   Usuń