poniedziałek, 10 września 2012

Gant pozywa blogera!!!

Drugi njus ( po http://njusacz.blogspot.com/2012/09/draka-w-krolewskiej-mennicy.html) w ciągu jednego dnia! Myślę jednak, że warto info puścić już teraz w świat zanim zamkną i mi blog na dobre.zrzut z ekranu.

W skrócie spółka Gant reprezentowana przez p. Szornaka, zawiadamia o złożeniu do KNFu zawiadomienia o ( teraz w uproszczeniu) MANIPULACJI KURSEM akcji spółki przez znanego blogera poprzez opublikowanie fałszywej i nierzetelnej informacji dotyczącej oceny jej stanu finansowego. 

Przyznam szczerze, że zamarłem na chwilę z wrażenia!

Po pierwsze dlatego, że firma o rocznym przychodzie powiedzmy pół miliarda pln okazała się BEZRADNA wobec, najprawdopodobniej, tego wpisu na blogu: http://mkaczmarczyk.blox.pl/2012/09/Gant-deweloper-nad-przepascia.html Zarząd zamiast SPRZEDAWAĆ mieszkania i  wpływać tym samym na wzrost kursu akcji swej spółki i tym samym kreować NAJLEPSZY z możliwych pozytywnych PR, to wolał pójść na łatwiznę i zdecydował się podjąć kroki prawne aby zakazać krytyki pod swym adresem. "Nie strzela się do komara z działa"!!! 

Po drugie dlatego, że KNF w przypływie chęci do działania faktycznie może ulec presji aby się wykazać.

Po trzecie Njusacz też ( http://njusacz.blogspot.com/2012/09/zysk-oparty-na-faktach.html), po części innymi słowami, opisał w zasadzie to samo co bloger - Marcin Kaczmarczyk. Zatem nawet przez 5 najbliższych lat mogę przestać dla Was nadawać njusy!

Tylko gdzie ta...manipulacja? Kto manipuluje? Sprawdzcie sami."Gant – stabilny deweloper ceni ostrożność i przejrzystość"

Po ukazaniu się w blogosferze informacji o ciekawej sytuacji spółki ( 3-4 września), deweloper próbował "wybielić" siebie publikując (5 września)  tę oto informację: 

http://www.gant.pl/CMS/pressroom/wrzesien_05_09_2012.html 

Dowiadujemy się z niej, że:

1. "Gant Development, (to) zdobywca trzeciego miejsca w rankingu CEE Construction pod względem liczby wybudowanych mieszkań w latach 2008-2012 w Europie Środkowo-Wschodniej". 

Jako potencjalny inwestor wolałbym informację o 3 miejscu pod względem SPRZEDANYCH mieszkań albo poziomu marży na sprzedaży uzyskanym. Tak też niby nieźle ale...nic rewelacyjnego, zresztą nie widzę związku z tematem.

2. "Rezultaty finansowe Grupy Gant Development za I półrocze 2012 r. w bardzo dużym stopniu to efekt księgowych, niegotówkowych przeszacowań wartości aktywów."

Przypomnę, że spółka zanotowała stratę netto 7,38mln zł. (12,2mln przed opodatkowaniem). Zarząd informuje o "dużym stopniu przeksięgowań". 

3. Do p. 2. Zarząd podaje informację: "Łącznie obniżyło to -przeksięgowania - wyniki o 11,5 mln zł". 

Ciekawie w którym momencie odnotowano ten niekorzystny wpływ? Jeśli na wyniku przed opodatkowaniem to...mały zonk, prawda?

4. "Warto również podkreślić, że po stronie przychodów Grupy rozpoznano w II kwartale br. jedynie 151 lokali, podczas w I kwartale było to 513 lokali. To efekt braku oddania do użytkowania w minionym kwartale nowych inwestycji deweloperskich, a tylko w takiej sytuacji wcześniej sprzedane mieszkania znajdują odzwierciedlenie w rachunku zysków i strat. "

So what? Kto jest temu winien? Pan Kaczmarczyk? Njsuacz? Jeśli nawet, to 3 kw będzie miał extra wkład.

5. "Stwierdzenia audytora w sprawozdaniu z badania raportu okresowego za I półrocze br. nie są niczym nowym." oraz "Inny audytor, na przykład któraś z firm badających innych deweloperów, mógłby w ogóle tego typu stwierdzeń nie zamieścić w raporcie z badania."

Tutaj bez komentarza bo zbędny. Co na to KNF? Czy naprawdę nie ma jednoznacznych wytycznych? Wszystko zależy od "widzimisię" audytora? To jakiś absurd tylko po co nim się posługuje poważny Zarząd?

6. "Przedstawianie w negatywnym świetle skali zobowiązań bilansowych Gant Development również nie ma pokrycia w rzeczywistości. Poniżej prezentujemy zestawienie zobowiązań krótkoterminowych, długoterminowych oraz całkowitych w przypadku wybranych dużych deweloperów. Jasno z niego wynika, że Gant Development nie należy do spółek z największą kwotą zobowiązań".

w tys. PLN, na koniec 2Q2012Zobowiązania


krótkoterminowe
długoterminowe
SUMA
GTC
1 671 852
5 013 372
6 685 224
Echo Investment
582 846
2 251 524
2 834 370
Ronson
257 344
1 267 171
1 524 515
Dom Development
675 247
481 035
1 156 282
Polnord
662 571
306 561
969 132
Gant Development
496 291
278 910
775 201
Robyg
325 768
347 267
673 035
Źródło: Skonsolidowane raporty okresowe spółek giełdowych


Tylko co to ma być? Wybory miss mokrego podkoszulka? Co "mówi" nam tego typu porównanie?

Dla mnie miałby ono sens gdyby przy każdym z wymienionych widniała jeszcze kolumna z "gotówka w kasie" oraz "kapitały własne". Dla Ganta kapitał własny =682,6mln zł wynosi mniej niż suma zobowiązań. DUŻY ZONK, prawda?


7. "W I półroczu 2012 r. – za sprawą gotówkowych wpłat nabywców lokali - Grupa Gant Development wygenerowała 99,3 mln zł dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku było to blisko minus 51,1 mln zł – podkreślił w informacji rynkowej Andrzej Szornak, Wiceprezes Zarządu Gant Development SA."

"Fajnie", że lepiej i takie tam...ale blogerzy, patrząc na opinię rewidenta, podnoszą kwestię ujemnych przepływów z działalności finansowej na kwotę ponad 112mln zł! To potężny ODPŁYW gotówki z kasy. Nie rekompensują go WPŁYWY do kasy ze sprzedaży! Ale o tym cicho sza...bo to "manipulacja blogera".

8. "Obecna sytuacja na rynku nieruchomości jest oceniana przez Spółkę lepiej niż przed dwoma laty, ale trudno oczekiwać powrotu boomu popytowego. Na rynku pierwotnym w głównych miastach w Polsce znajduje się rekordowa liczba mieszkań w ofercie, co może powodować dalszy wzrost konkurencji cenowej. Z drugiej strony, wciąż istnieje spore zainteresowanie i niesłabnący popyt na małe lokale, dostosowane do aktualnej zdolności kredytowej Polaków."

I to jest naprawdę ciekawa informacja prosto od dewelopera. Na niej zakończę bo musiałbym sugerować, że kolejne przeksięgowania MOGĄ "wisieć w powietrzu".


--------------

Przypomnę, że skonsolidowany raport półroczny, którego recenzje wzbudziły tyle emocji wśród wierchuszki Ganta, znajduje się tutaj i kto chce niech sam wyciągnie wnioski dla siebie: http://www.gielda.gant.pl/CMS/komunikaty/komunikaty.html?id=805

--------------

Paradoksalnie obecnie może być dobry moment na zakup akcji spółki ze względu na plotkę/informację o możliwym poluzowaniu kryteriów przyznawania kredytów przez banki, zasileniu europejskiego rynku finansowego w płynność, przez "dragi" aka zadrukowane papierki z napisem Euro Mario Draghiego, pod hazard na wzrosty  kursu pod tzw.: "odbicie zdechłego kota".w proc.


Stopa zwrotu 5Y
Dom Development
-83,2
Echo Investments
-58,5
Gant Development
-94,5
GTC
-85,5
Polnord
-92,3
Robyg
-*
Ronson
-*
* spółki o krótszym stażu giełdowym; stopa zwrotu z 2 lat dla Ronsona to -63%


ps. Zauważcie jak "subtelnie" Zarząd podał info o wielkości utraty wartości przez kurs ich akcji! SZACUN Panowie!!!

pps. Dla tych, którym nie chce się tak dużo czytac polecam ten oto kondensat:
http://na-plus.blogspot.com/2012/09/deweloper-zawini-blogera-powiesza.html 


11 komentarzy:

 1. Jeśli zarząd zaczyna się komentowaniem kursów swoich akcji, to skończy się to zapewne tak samo jak to :)
  http://blogi.bossa.pl/2012/05/28/czy-prezesowi-serenity-jest-chociaz-glupio/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ikti!

   Ta, Trystero ma talent do wyciągania tego typu njusów czy zestawień z New Comedy aka Connect.

   Gdyby nie groziło mi do 5mln grzywny łącznie z do 5 lat "przerwy w blogowaniu" to też bym się pośmiał z sowicie opłacanych menadżerów z wiadomej spółki!

   Czy im nie żal czasu? SPRZEDAWAĆ MIESZKANIA powinni,a nie tworzyć domki z piasku.


   pozdro,

   ------------

   ps. Wypowiadasz się może u kogoś jak widzisz najbliższe dni na rynkach? Masz czasem bardzo ciekawe spostrzeżenia, a nie mam już tyle czasu aby "śledzić" wszystkich i wszędzie.


   Usuń
  2. Najlepiej przeczytać na moim blogu :)
   Generalnie obstawiałem większe spadki w maju. W czerwcu jednak okoliczności zmusiły do L. Teraz czaiłem się na te same spadki we wrześniu, ale znowu nie wyszło. Nadal oczekuje spadków, w październiku, ale zaczynam się skłaniać do tego, że to już będzie tylko korekta i dno mamy już za sobą (w warszawie, bo stany to inna bajka). Można powiedzieć, że tego typu wykresy:
   http://blog.kimblechartingsolutions.com/2012/09/believe-in-the-breakout-and-message-commodities-are-sending-of-late/
   nie pasują mi do kontynuacji spadków. Podobne wybicia mamy na wielu spółkach w wigu.
   W każdym razie to tylko luźne prognozy. Nic nie wykluczam i będę reagował na bieżąco.

   Usuń
  3. Mi pachną spadki za oceanem, które jednak nie muszą sie przenieść od razu do nas. Kto wie. Na razie mam jednak chiny na głowie wiec nie mam pełnej swobody ruchów.

   Blog od razu dodaję do listy.

   powodzenia!

   Usuń
  4. Odwagi Njusaczu! Najwyżej będziesz grepsy wysyłał spod celi ;)

   Piotr K.

   Usuń
 2. Czy nie jest to trochę przesadzone ukazywać jako blogera de facto przedstawiciela GW?
  W końcu to nie chodziło o mini blog jakiegoś studenta.
  Przypomina mi to tezę, chociaż nie pamiętam kto ją postawił pierwszy, o mechanizmie dziennikarstwa:

  dziennikarze robią research -> pokazują szkic artykułu przedmiotowi tegoż -> inny dział daje propozycje zamieszczania reklam, ogłoszeń płatnych etc -> zależnie od efektu artykuł się ukazuje albo nie -> jeśli się ukaże firma może próbować się sądzić ale wtedy pojawia się art o tym, że chcą się wykręcić sianem, kneblować prasę itd. -> sprawa się wlecze ew kończy sprostowaniem ale to już nie ważne bo na zamieszaniu już zarobił w taki czy inny sposób ten kto miał zarobić.

  Generalnie media to super maszynka do zarabiania pieniędzy, dziwne że nie widać tego w cenach akcji, no cóż w końcu to nie akcjonariusze mają zarabiać... niezależnie od branży

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1 On czyli kto?

   Autor: "Dziennikarz ekonomiczny i IT, analityk techniczny. Rzeczywistość gospodarczą śledzę i komentuję od dawna. Byłem redaktorem naczelnym serwisu giełdowego StockWatch.pl.Pracowałem w Gazecie Wyborczej, Forbes, Komputer Świecie, Rynku Kapitałowym oraz jako analityk w Trigon Domu Maklerskim."

   Tytuł: "Gant -Deweloper nad przepaścią"

   Faktycznie od kogoś takiego można było wymagać aby tytuł był mniej efekciarski. Ale tego typu zarzut jest subiektywnie tylko odwracaniem uwagi od kwestii NAJWAŻNIEJSZEJ. Mianowicie: w jakiej sytuacji znajduje się teraz spółka Gant? Tysiące ludzi powierzyło jej środki zarówno w formie przedpłat za mieszkania jak i funduszy na działalność ( akcje, obligacje) jeszcze inni kredytują ją ( zapewne) na budowach licząc na opłacenie faktur możliwie ASAP. Myślę, że zasługują na coś więcej niż tylko "kokodzambo i do przodu", które sprzedaje im Zarząd. Ok taka jest jego rola.

   Pole do dywagacji, być może niepotrzebnych, dały operacje księgowe wpływające ostatecznie na taki, a nie inny wynik finansowy. Zarząd zamiast kopać się z blogerem/mi powinien albo zrobić kontr-prezentację ale o niebo lepszą od tej która wysmażył 5 września albo... STANĄĆ NA RZĘSACH i SPRZEDAWAĆ MIESZKANIA! Wtedy kurs "sam" ruszy!

   Gdyby Zarząd miał dobrych doradców PR to WYKORZYSTAŁBY "zamieszanie" i za darmoszkę rozpropagowałby siebie prowadząc DIALOG z blogerem/mi zamiast miec ich przeciwko sobie. Do wykorzystania takich OKAZJI tego trzeba jednak dojrzeć.

   2 "Wyrok"

   To co przypomniałeś opisał p. Mariusz Zielke w "Wyroku". W sumie nic do dodania ode mnie. Brak mi zresztą już słów aby wyrazic swój zachwyt zarówno w stosunku do autora jak i samej książki.

   3. Kasa misiu.

   Kto ma media ten ma władzę. Władza zaś służy przejmowaniu/utrzymywaniu własności.


   Dobry komentarz. Zachodź Anonimie proszę częściej!

   Usuń
 3. Kolejnemu deweloperowi rzuciło się coś na głowę ;-)

  http://na-plus.blogspot.com/2012/09/deweloperzy-jacys-tacy-nerwowi.html

  OdpowiedzUsuń
 4. http://fakty.interia.pl/polska/news/tworca-antykomorpl-zostal-skazany,1842711,3

  Jakoś przy S.P Kaczyńskim tak obiektywnie i z urzędu nie działali.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spinn poczytaj to: http://www.kontrowersje.net/tresc/frycz_i_walesa_jozef_bak_i_dziennikarz_gpc_sady_rpiii_i_sady_za_zoltymi_firankami

   "Dzisiaj Frycz, jutro ja, pojutrze Ty, On, Ona, My, Wy i tylko nigdy Oni. W RPIII można się podszyć pod Józefa Bąka, żeby wyrwać faktury na parę tysięcy, z konta siedmiokrotnie skazanego oszusta i w przypadku krytyki tej „zaradności” Romek napisze pozew. W RPIII można kraść, walić w mordę, porywać, mordować, być bossem mafii i usłyszeć w sądzie: „niewinny, z prawem do wystąpienia o odszkodowanie”.

   Usuń
 5. http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/latkowski-o-wyroku-ws-pruszkowa-to-nadal-sa-bandyc,1,5247635,wiadomosc.html
  no comment ;/

  OdpowiedzUsuń