środa, 22 lutego 2012

Dolar do dolara, to może będzie groszy para.

Cześć blogosfery w kraju jak i za granicą żyje następującymi kwestiami:

1."Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję głównego inspektora sanitarnego w sprawie zamknięcia dwóch sklepów z dopalaczami." (źródło) co może skutkować wielomilionowymi odszkodowaniami dla przedsiębiorców prowadzących "biznes na dopalaczach" czyli kompromitacją PRemiera Tuska aka szeryfa (koincydencji opisanej tutaj, cd),
2."Niebolek aka Niewałęsa" (źródło) w związku z cudownym(?), przypadkowym(?) (akurat w momencie "dziennej zmiany") odnalezieniem xero dokumentów agenta Służby Bezpieczeństwa tzw. Bolka.
3. Atlasem autorstwa alphadesigner'a.

Zatem wpis o potędze stereotypu oraz o tym, że wszystko płynie.

Sterotyp: stereos – "przestrzenny", typos – "wzorzec" jest  konstrukcją myślową opierającą się na nie zawsze prawdziwych przeświadczeniach, która opisuje różne zjawiska, grupy społeczne.

Stereotypy szufladkują, upraszczają, krzywdzą, ranią i...mogą wynieść na piedestał dając przy tym sowicie zarobić tym, którzy potrafią je umiejętnie uchwycić. Na szczęście dla świata - alphadesigner aka Yanko Tsvetkow - na tyle udanie wykpił europejskie uprzedzenia w swej serii map, że usłyszał o nim świat!


Mało kto jednak pamięta, że zanim Stern 1 stycznia 2012 r.(zerknij tu) , a następnie Guardian 17 lutego 2012 r. (tym razem spójrz tu)wyniuchały njusa to Njusacze z polskim rodowodem już 27.06.2011r. mogli zapoznać się z projektami bułgarskiego ilustratora w "Krzywym zwierciadle Europy" wchodzącego w skład 26 wydania polskiej edycji Newsweeka z Naszym Ulubionym "nie mam z kim przegrać" Premierem na okładce (o czym przekonacie się tutaj.)  Tak jak Rzym i Krym dzieli setki mil (opisałem tutaj) tak i prawdziwy rozgłos oraz popularność przyszła na Yanka dopiero teraz. Oto dziesiątki internautów zgłasza się do niego, tylko po to aby powiedzieć mu, że mają go za durnia, idiotę i faszystę, którego łapy śmiały zbrukać dobre imię ( tu wpisz nazwę kraju) zatem precz, najlepiej na drzewo! Z drugiej strony znaleźli się i tacy , którzy  wspierają go i piszą, że przeglądając jego atlas-kalendarz ze śmiechu właśnie narobili w gacie. Ze skrajności w skrajność, na szczęście dla siebie samego, do wszystkich tego typu tekstów, Tsvetkow podchodził z pewną rezerwą. Zabrakło mu jej jednak po tym jak otrzymał LIST ze Szwajcarii od Petera Döriga.

Europakarte der Vorurteile --------------------------Mapa europy stereotypów

Herrlich ist sie anzusehen, --------------------------Błogo jest widzieć,
wie die Schweizer andre sehen,--------------------jak Szwajcarzy innych widzą .
Vorurteile noch und nöcher,------------------------- Stereotypów bardzo wiele
Yanko hat viel‘ Pfeil im Köcher.---------------------Yanko ma wiele strzał w sajdaku

Selbstverständlich ist die Schweiz, ---------------Oczywiście jest Szwajcaria
ausgestattet mit viel Reiz,-----------------------------pełna uroku
halt der Nabel dieser Welt---------------------------- trzyma pępek świata
mit viel‘ Hügeln und viel Geld.------------------------z wieloma wzgórzami i dużą ilością pieniądza.

Italien ein Drittweltland, --------------------------------Włochy to kraj trzeciego świata,
Deutschland ist ein Steuerland,----------------------Niemcy to kraj podatków,
Österreicher sind die Dummies,---------------------Austriacy to idioci,
fehlen tun nur noch die Schnörris.------------------brakuje tylko żebraków

Und es meint der Peter Dörig ------------------------ I to twierdzi Peter Dorig
zu der Karte ganz gehörig,---------------------------  do tej karty przynależny
nieder mit dem Vorurteil,----------------------------   ale nie ze  stereotypem 
das viel‘ Leute halten feil.---------------------------    który wielu ludzi uważa za subtelny.

Tego typu reakcji nie spodziewałem się także i ja! Dlatego dla pewności poprosiłem aby przekładu dokonał mój niemieckojęzyczny znajomy - quasi Anton aus Tirol - terminujący w tej chwili w ING Polska. Anton kiedy nie obraca milionami i nie interpretuje wierszy to lubi śpiewać. Śpiewa równie dobrze jak tłumaczy, o czym przekonajcie się już sami:

źródło: OriginalAnton  na youtube.com


Dlaczego ja kpię z Austriaka? Bo podobnie jak i większość Niemców zazdroszczę im alpejskiej idylli, ciszy, spokoju, porządku (zachęcam abyś przeczytał ten ten z Focusa). Do tego stopnia, że przez wiele młodzieńczych lat miałem tę poniższą mapę jako tło pulpitu monitora. 

za: wielkarzeczpospolita.net
Z przejęciem czytałem także teksty umieszczane na WielkiejRzeczpospoilitej przez Ministerstwo Informacji czy też wspomnienia Czołgisty z jego pamiętnika. Żarty w stylu "Dolar do dolara, to może będzie groszy para" albo Kłamstwo ma krótkie nogi, a Ministerstwo Informacji długie ręce, dziś już nie śmieszą jak kiedyś może w jakieś części dlatego, że takie wydają się realne.

Pozostawiam zatem bez komentarza jak też np. Polskę opisują poszczególne narodowości - zrób to sam wchodząc na http://alphadesigner.com/mapping-stereotypes/ -bo stereotypów słowami  nie pokonam.

Odniosę się tylko do prognozy dotyczącej Europy w roku 2022, którą uważam za wyjątkowo błędną.

za: alphadesigner.com


Dlaczego? Z tak wielu powodów, że odpowiadając posłużę się fortelem czyli tym filmem:


za: njihao82 na youtube.com

Jak opisuje kolega Panika 2008 na swoim blogu, Globalne Ocieplenie na nowo rozda karty. Wyśmiewana Austria, niedoceniane szczególnie w RP - Czechy, mające złą prasę Węgry, myślę że  stanowić będą rdzeń przyszłego Hegemona Europy. Czy już za lat 10? Wszystko płynie i... 


Ref.
Nic nie może przecież wiecznie trwać,
Co zesłał los trzeba będzie stracić.


Zapraszam do komentarzy oraz na kolejny wpis.

3 komentarze:

 1. Nie wiem czemu, ale owa mapa świata bardzo podoba mi się.-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hans, wejdź na http://wielkarzeczpospolita.net/ i odszukaj "Pamiętnik Czołgisty",a jeśli nie ma tego, to coś o "Polskich Korpusach Inwazyjnych". Wspaniała literatura "faktu":) Jeszcze jakieś 10lat temu "nazad" zaczytywałem się nią non stop:)

   Pozdro,

   Ps. Zobaczyłem bardzo duży ruch od Ciebie i sprawdziłem o co chodzi - dodałeś mnie do swojej listy blogowej! Cieszę się, że nie poznając mnie, zdecydowałeś się dodać. To duże wyróżnienie.

   Usuń
 2. Zapraszam do mnie, ostatnio napisałem tekst na blogu o tym jak podłączyć kontakt podwójny

  OdpowiedzUsuń