wtorek, 20 marca 2012

Export Finance III Rosja

Dziś (ależ długi dzień!), tzn. wczoraj 19 marca 2012 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się Konferencja (trzecia edycja?) objęta Honorowym Patronatem Ministra Gospodarki oraz Ministra Spraw Zagranicznych. 

Organizatorzy: Bank Gospodarstwa Krajowego, Kooperacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy, Kaliningradzka Izba Przemysłowo-Handlowa.

Temat: Export do Rosji oraz jego finansowanie (mój własny). Oficjalny to "Export Finance III Rosja".

Wrażenia ciągle na gorąco! Zapraszam.
Ponieważ informacji "o" oraz "z", a także "przy okazji" Konferencji mam tak dużo to zdecydowałem się  podzielić tę notkę na kilka grup tematycznych.

Subiektywna ocena Konferencji:

Plusy:
- odbyła się, a ja ostatecznie dotarłem!
- bardzo ładne miejsce wybrano na lokalizację - Centrum Kopernik - przypominam;
- organizatorzy włożyli w jej przygotowanie dużo pracy i jako uczestnik jestem z tego powodu zadowolony;
- rozplanowanie czasowe zapewniało wstęp, rozwinięcie i zakończenie, które były poprzeplatane smacznymi posiłkami.
- zapewniono profesjonalnych interpretatorów, publikacje "papierowe", tzw. konferencyjna otoczkę; 
- zaproszono gości według odpowiedniego klucza.


Minusy:
- imię, nazwisko bądź nazwa firmy uczestnika na identyfikatorze NIE MOŻE być napisana z BŁĘDEM!
- dwie równoległe sesje merytoryczne! 
Osoba, która zdecydowała o rozdzieleniu Konferencji na Blok A ( parter) prelegenci z Rosji oraz Blok B (I piętro) tzw. miejscowi "wykładowcy", sprawiła że sporo polskich przedsiębiorców urządzało pielgrzymki między piętrami w pogoni za złudną nadzieją posłuchania i swego, i obcego! 
- klimatyzacja była tak dobra, że zimno "zmuszało" (przede wszystkim) kobiety do wycieczki po odzież wierzchnią.

Obiektywna ocena Konferencji:

Plusy:
Najważniejszym pozytywem tego spotkania było to, że do niego doszło! Dzięki niemu polscy przedsiębiorcy zainteresowani handlem ze wschodem mogli dowiedzieć się o istniejących metodach oraz warunkach wsparcia ich  działań exportowych! Było to też miejsce, gdzie odbyło się wiele nieplanowanych/nieformalnych rozmów "przy kawie" na korytarzu czy to parteru czy I piętra. Myślę, że nie do przecenienia, jest także publicity, które "umyślni" zaniosą z Warszawy na Kreml!

Minusy:
1. Zbyt mała ranga imprezy!!! Wiedząc, że z Rosją mamy jako kraj ok 17 miliardów dolarów deficytu handlowego, a prawie wszystko w tamtejszych stosunkach zależy od "woli politycznej" objęcie Honorowego Patronatu tylko przez tego czy innego ministra to ZA MAŁO! Mało tego oddelegowanie na samą konferencję osób w randze vice-ministrów ( nie umniejszając tym osobom oczywiście) to chyba jakaś OSZIBKA! Co ciekawe zwrócił na te niezręczność uwagę jeden z rosyjskich gości, który powiedział wprost "Polska przyciągnęła tylko 18 milionów dolarów inwestycji rosyjskich ponieważ jest tutaj duża niechęć skierowana przeciwko nam. Jeśli chcecie ( Polacy) atakować/podbijać Rosję to od najwyższej góry aż do najmniejszego czynownika czyli urzędnika musi iść jasny przekaz - jesteście mile widziani" . Tej góry właśnie zabrakło! Zdaję sobie sprawę, że w Protokole Dyplomatycznym istnieją pewne normy zachowań, według których pomniejszego sekretarza nie podejmuje np. Prezydent czy Premier ale w kontaktach z szeroko rozumianym Wschodem, jeśli chcemy na poważnie tam zaistnieć to MUSIMY działać nieszablonowo! Co ciekawe w/w rosyjski gość odniósł się i do tego słowami: "Nagle teraz budzicie się i wspieracie swój export ale przecież i Austriacy, i Czesi, i Niemcy robią to samo, a nawet więcej (!) zatem czym nas do siebie przekonacie?!!!"

Radziłbym zatem aby na najbliższych dniach Kaliningradu ( 15-17 maj?) pojawił się "przypadkowo" albo Pan Premier Tusk albo "chociaż" Premier Pawlak czy Minister Sikorski! Do tego każdy jego/ich krok powinno śledzić z 5 telewizji i drugie tyle fotoreporterów! 

2. Rozpropagowanie zewnętrzne imprezy według mnie jest MARNE! Przez cały dzień widziałem przez może 5 minut 3 ziomków z "zaprzyjaźnionej telewizji z numerem24". Wiem, że mogło się tak zdarzyć, ze akurat ja nie trafiałem pod ten las obiektywów i mikrofonów...ale sam w to nie wierzę. Jeśli mamy tego typu kłopoty z "wolą polityczną" to powinniśmy zrobić wszystko aby przedrzeć się do niej z wiadomością - patrz, zobacz jak mi na Tobie zależy - nie wolno uronić nam tego typu sposobności! Czy była poinformowana RT.com ( czyli opłacana z moskiewskich pieniędzy międzynarodowa telewizja), czy i ilu rosyjskich korespondentów zostało na warszawski koszt ZAPROSZONYCH aby mogli w cieplarnianych wręcz warunkach opisać jak to poljaki się starają? 
2a.  Rozpropagowanie wewnętrzne imprezy według mnie jest może jeszcze słabsze!!! Każdy mój wpis śledzi już średnio około 1000osób  - dlatego zadam głośno to pytanie - kto z Was wiedział o tego typu imprezie? Kto zna kogoś kto mógłby być zainteresowany WIEDZĄ o tym jak bez bólu głowy handlować z sąsiadami? Kto sam by przyszedł bo prowadzi swój biznes i szuka właśnie nowych odbiorców, rynków zbytu czy też okazji inwestycyjnej!!! Kto itp, itd.

Nie wiem kto i kogo informował albo zapraszał, jakie kryteria doboru były ustalone w każdym razie przy 17 miliardowym DEFICYCIE w handlu WSZYSTKIE RĘCE na pokład powinny być rzucone! Każdy nawet najmniejszy handlowiec z obrotem 1000USD powinien dostać nie tylko informację co MEDAL!!!

3. Może przesadzam ale mam wrażenie, że wspieranie exportu odbywa się w Polsce w tej chwili  w wersji dla "cichociemnych"! Gdzie znajduje się informacja, portal najlepiej, z opisem tego co się zdarzyło  na tej KONFERENCJI?!!! 

Proste pytanie - nie wiedziałem o Konferencji ale teraz już wiem bo Njusacz mi powiedział  -  gdzie zatem w internecie znajdę prezentacje zaproszonych gości? To całe wydarzenie nie może być przecież efemerydą? Fatamorganą? Odbyła się, odfajkowana została, duży sukces i...czyżby po sprawie? Co z przedsiębiorcami? Za rok może, któryś z nich dostąpi zaszczytu uczestnictwa?

Proste pytanie 2.0 - skoro "podbijamy Rosję"  - to gdzie znajdę portal, na którym każdy zainteresowany  będzie mógł się wszystkiego dowiedzieć i to bez zatrudniania prawnika od nowo-mowy czy konsultanta od takich czy innych obliczeń? Zaznaczam, że poszukuję miejsca przyjaznego przedsiębiorcy czyli osobie, która dzień w dzień walczy o przetrwanie i nie ma czasu na rozwikływanie jakiś enigmatycznych skrótów, "działań" o dziwnych numerkach, zagwozdek czy innych tego typu łamigłówek itd. 


Dlaczego będący pod patronatem, Ministerstwa Gospodarki ( tego samego od Konferencji), portal http://www.eksporter.gov.pl nie informuje na głównej stronie o Konferencji? Dlaczego jest on tak nieintuicyjny? Dlaczego pojawiają się na nim tego typu odstraszające skróty jak "PODDZ. 6.5.1, 6.5.2". 


Wieści "z":

1. Unia Celna Białorusi, Kazachstanu i Rosji powoli staje się REALNĄ przeciwwagą dla UE!
2. Kazachstan  według rankingu "Doing business" jest pod wieloma względami 100miejsc przed nami - dumnymi Europejczykami pod tutejszym światłym przewodem! Wam tez tak samo wstyd?!!! Jamajka się przecież z nas musi śmiać, prawda?
3. Obwód Kalingradzki ma tysiące hektarów ugorowanej ziemi rolnej czekającej na inwestora! Do tego zwolnienia z ceł do "Dużej Rosji", Vatu, podatków!!! Nieruchomości w opłakanym stanie, które potrzebują...jak dla mnie naszych budowlańców, itp, itd. 
4. Moskwa to KOLOS!!! Setki kilometrów kwadratowych powierzchni, miliony mieszkańców (11?) i GIGANTYCZNE środki na modernizację i rozwój miasta zagwarantowane w planie 5letnim(?). Deweloperzy, budowlańcy, firmy elektromaszynowe, tabor komunikacji miejskiej, hydrobudowy ( parkingi pod rzeką!!!!), lądowiska dla prywatnych helikopterów ( same helikoptery) i wiele innych zapraszam do kontaktu ze zdjęcia poniżej.


źródło: własne.

5. Baszkiria liczy na polskie firmy rolno-spożywcze, czy też może nawet bardziej na polskich zapaleńców, którzy ruszyć mogą temat tamtejszego rolnictwa - uprawy rzepaku.
6. W ostatnich latach przyciągnąć podobno umieliśmy jako kraj - "aż" 18 milionów rosyjskich inwestycji - przy czym 4krotnie od nas mniejsze Czechy zawalczyły o tamtejszych 200projektów inwestycyjnych!
7. Na ostatnich targach/wystawce w Sankt Petersburgu gdzie spotykają się gubernatorzy wszystkich regionów Rosji nie było ŻADNEGO znaku biało-czerwonej flagi!


Wieści "przy okazji" 

1. Winę za gigantyczny deficyt w handlu jeden z przemiłych gości przy kawie przypisał... Kaczyńskiemu i jego PiSowi! Na sugestię, że jeden od 5 lat w polskiej polityce nie ma realnie nic do powiedzenia, a drugi zmarł/poległ pod Smoleńskiem,  spotkała mnie kontra...to nieważne, przecież 30% społeczeństwa go jeszcze popiera. Co ma piernik do wiatraka nadal nie wiem. 
2. Wiele atrakcyjnych dam w pięknych toaletach, jak z żurnala niektórzy mężczyźni, z których dwaj ubrani byli z takim smakiem, że nawet Rafał Bauer pochyliłby się nad ich dobrym gustem.
3. Piękny rosyjski!
4. Dowiedziałem się, że tzw. "genotyp męski" jest na wymarciu i wiele kobiet rosyjskich chętnie poślubiłoby np. Polaka!


Tyle kwestii, że wszelakie opinie w komentarzach jak najbardziej pożądane.

23 komentarze:

 1. Też się zastanawiałem nad inwestycjami w Rosji i Ukrainie. Ale szczerze mówiąc to zniechęca mnie korupcja. Jeżeli ja mam płacić 20% łapówki to ja dziękuje.

  I co z tego, że kupię ziemię w obwodzie kaliningradzkim, jak przyjdzie jakiś goniec od lokalnego kacyka i zażąda horrendalnych łapówek, albo powie, żeby się zmywał.

  Trzeba tez pamiętać, że Rosja to kraj wrogi w doktrynie NATO. Stosunki nasze z nimi są słabe. Jedna decyzja polityczna może rozwalić cały interes np: embargo na mięso, czy częste obniżanie liczby przewozów przez nasze tiry. A to powoduje straty. Już lepiej było robić inteeresy na dzikim zachodzie.

  4. Dowiedziałem się, że tzw. "genotyp męski" jest na wymarciu i wiele kobiet rosyjskich chętnie poślubiłoby np. Polaka!
  Nie dziwię się. Rosjanie mają duże problemy alkoholowe. A Rosjanki sa takie miłe i słodkie. No i doceniają mężczyzn, nie jak zachodnie europejki.

  Pozdrawiam
  Kamil Kuczyński
  "7 zasad szybkiej nauki angielskiej wymowy". -darmowy kurs językowy. Zacznij nareszcie mówić płynnie i automatycznie po angielsku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korupcja istnieje i ma się dobrze także w wydaniu nadwiślańskim!

   Prawo własności zaczyna nabierać europejskiego znaczenia. Myślę, że z czasem osiągnie tutejsze standardy.

   Przy każdym Konsulacie RP na Wschodzie podobno znajduje się instytucja wspierająca polskich przedsiębiorców i ich działania. Może te wątpliwości warto zadać im.

   Co do kobiet to trzeba pamiętać o tym, że tak jak wszędzie są bardzo różnorodne. Ja na Swą Polską Kobietę złego słowa nie dam powiedzieć:)

   Trzymaj się Kamilu!

   Usuń
  2. Odnosnie Rosjanek:
   tak, chetnie poslubia Polaka oraz sa mile slodkie i doceniajace pod jednym warunkiem: Polak zapewni im godne zycie. Znaczitsia, golodupcow nie chca :)

   Usuń
  3. @ Niusacz
   Z szukaniem wsparcie do interesów przez polskie konsulaty byłbym baaaardzo ostrożny. To się w skrajnych wypadkach może zakończyć nawet bankrucwem również macieżystej firmy w Polsce.

   Usuń
  4. Wiesz jak jest: kto nie ryzykuje ten szampana nie pije.

   Niestety będąc mając firmę nie dość, że troszczysz się już o Urząd Skarbowy, ZUS, pracowników, polskich kooperantów ( czasem dużo plugawszych od tych ze Wschodu) to przecież musisz zarobić na siebie i swoją rodzinę bo opon pod Sejmem palić nie będziesz.

   Tutaj myślę, że jest szansa, jest realne wsparcie taką więc "ambasadę"... należy potraktować jak kolejny...

   Usuń
 2. Dżizas, skąd ta nagła wiara w polityczną wolę i moc sprawczą? Jedyne co politycy mogą zrobić dla rozwoju biznesu to nie przeszkadzać, ale niestety to jest sprzeczne z racją stanu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po polskiej stronie "wola" jest i to widać bo konkurencja na rynkach rozwiniętych jest tak duża, że w średnim terminie może rodzic niepewność co do utrzymania się na nich polskich wytwórców/handlowców/inwestorów. To zaś przekłada się na podatki, miejsca pracy, wydatki rządowe czyli na...wybory!

   Po rosyjskiej stronie - raj - to Polacy muszą nadskakiwać i zabiegać za możliwość zarobienia kilku rubli...i to właśnie o tę "wolę polityczną" trwa walka.

   Pozdro,

   Usuń
 3. Powinnismy trzymaś gospodarczą, ale po części i polityczną sztamę z Rosją, a najlepiej z Chinami.-) Wynika to z pewnej logiki:
  - Rosja ma surowce, które się wyczerpuja - problem peak oli
  - Rosja nie jest zainteresowana deindustrializacja Polski, tak jak Niemcy, ale wręcz interesuje ją aby przemysł w Polsce funkcjonował na wysokim poziomie ("dalekie zaplecze" przy konflikcie z Chinami)
  - Rosja ma "potencjał zakupowy", a my ogromny deficyt w handlu z Rosją
  - jeśli Rosja dogada się z Chinami, to nasza przynależność do tzw Zachodu wyjdzie nam bokiem
  - jesli Rosja wejdzie w konflikt z Chinami, to będąc "zaprzyjaźnionymi" z Rosja możemy b.duzo zyskać. Najwiecej zarabia sie na cudzych wojnach.-)

  To co robił Kaczyński próbujac instalować w Polsce anty-rosyjski system rakietowy było bezdennie głupie, ale to, co robi obecnie pro-niemiecki Tusk jest jeszcze bardziej głupie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czuć Panslawistę na wiorstę:)

   Rosja ma niedobór mężczyzn, Chiny mają ich nadmiar! Pytanie kto lepiej wprowadzi w życie habsburską zasadę: "Niechaj inni prowadzą wojny, ty, Austrio, żeń się szczęśliwie".

   Niemcy chociaż w pogoni z zyskiem outsoursują produkcję i czasem całe swe fabryki przenoszą na Daleki Wschód to mimo to mają gigantyczną myśl i potencjał techniczny. Myślę, że ich zdolność do szybkiego odnowienia możliwości produkcyjnych są większe niż w przypadku Polski i naszej gospodarki.

   Mimo wszystko Rosji bliżej do Europy i "sojuszu" z Chinami się obawiają na dłuższą metę.

   Co do naszego "zarabiania" na cudzych wojnach to...jako Polska musimy być i lewem i lisem!

   Kaczyńskim zamarzyło się w krótkim czasie odbudować pozycję i znaczenie Polski. Możliwe to było tylko w zachowaniu "na lwa". Dla prawdziwych lwów to było albo śmieszne albo pożałowania godne...od powiedźmy 5 lat politykę prowadzą jednak inni. Pod ich rządami karlejemy i to coraz szybciej...

   Fajnie, ze wpadłeś!

   Usuń
  2. "Kaczyńskim zamarzyło się w krótkim czasie odbudować pozycję i znaczenie Polski."

   Posłuchaj Zezowatego Zorro a zyskasz własne spojrzenie i na działanie Kaczyńskiegi i na tych, co go "wyeliminowali"

   Usuń
  3. Słucham! Od "zawsze" słuchałem i każdemu polecałem!

   Mimo to proszę o dokładny namiar. Może byc pocztą.

   Usuń
 4. Powinnismy trzymaś gospodarczą, ale po części i polityczną sztamę z Rosją, a najlepiej z Chinami.-) Wynika to z pewnej logiki:
  - Rosja ma surowce, które się wyczerpuja - problem peak oli
  - Rosja nie jest zainteresowana deindustrializacja Polski, tak jak Niemcy, ale wręcz interesuje ją aby przemysł w Polsce funkcjonował na wysokim poziomie ("dalekie zaplecze" przy konflikcie z Chinami)
  - Rosja ma "potencjał zakupowy", a my ogromny deficyt w handlu z Rosją
  - jeśli Rosja dogada się z Chinami, to nasza przynależność do tzw Zachodu wyjdzie nam bokiem
  - jesli Rosja wejdzie w konflikt z Chinami, to będąc "zaprzyjaźnionymi" z Rosja możemy b.duzo zyskać. Najwiecej zarabia sie na cudzych wojnach.-)


  Od tej strony nie patrzyłem. Ale popatrz też na to, że stając po stronie Rosji stajemy przeciwko USA. A nie widać, żeby Rosja chciała wojować z Chinami.

  Ja mam nadzieje, że spełni się przepowiednie Friedmana z książki następne "Następne 100 lat..."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętaj, że przepowiednie lubią się nie ziścić...zatem "przeznaczeniu" TRZEBA POMOC! Już dziś.

   Usuń
  2. "przeznaczeniu" TRZEBA POMOC!

   Nie jestesmy żydowskim państwem,-) to po primo, a po drugie primo graniczymy z Niemcami, co do których Amerykanie maja poważniejsze plany niż do Polski. Przepowiednie Friedmana z książki następne "Następne 100 lat..." trzeba traktować tak, jak na to zasługują, tj jak poklepywanie po ramieniu przez kogoś, kto nie ma nic innego do zaoferowania.-)

   Polską racja stanu jest w tym, aby tworzyć Miedzymorze w postaci konfederacji niezależnych państw, które mają wspólne geopolityczne cele. Dlatego powinnismy popierać Węgrów, Czechów, Słowaków, Ukraińców (a nie robic im pomarańczowe rewolucje;-), Białorusinów itd.

   Usuń
  3. Dobrze powiedziane! Tzn. bardzo bliskie i mojemu spojrzeniu.

   Usuń
  4. Ja nie rozumiem już Hansa, to albo Międzymorze jak chciał JK albo sztama z kontynuatorami dzieła Feliksa i ich chińskimi towarzyszami.

   A mnie ciągle zastanawia ta powszechna antyamerykańskość. Ponoć rządzą światem razem z jeszcze gorszym Izraelem. Jeśli tak to czy nie uważacie, że ten świat nie wygląda tak źle. A jak już porównam do tego świata rządzonego przez Rosję, Chiny i niemieckich socjalistów to pytam o co Wam chodzi i dla kogo pracujecie.
   Czyż to nie łączy się z tym, że w 1968 pod ambasadą amerykańską w Paryżu przeciw wojnie w Wietnamie protestowało 7000 ludzi a pod ambasadą miłującego pokój ZSRR przeciw interwencji w Czechosłowacji 7 ludzi.
   Więc czytajcie dalej jacy to Amerykanie są źli.

   Usuń
  5. Ja nie mogę odpowiadać za Hansa.

   Mój punkt widzenia opiera się na historii oraz obserwacji teraźniejszości.

   1. USA jest światowym Hegemonem i z polskiego punktu widzenia lepiej oni niż...Chiny!
   2. Polska przez aliantów zachodnich została pozostawiona jako łup dla Wujaszka Joe czyli Stalina. Ale aby wyciągać kasztany z ogniska gołymi rękoma to nas wpuścili aby kupic trochę czasu dla siebie. To poświęcenie nie zostało docenione ( patrz defilada w Londynie), stracilismy nie tylko ziemie Wilno, Kobryń, Lwów, a przede wszystkim ELITY ( Palmiry, Oświęcim, Szucha, Kołyma, Katyń). Okupacja i quasi kolonializm kosztuje nas do dziś wiele i to takze WYMIERNIE! Historia powtarza się jako farsa, rymuje...niestety boję się, że Zachód może nas poświecic w ofierze na rzecz nowego przymierza ze Wschodem.
   3. Dla Wschodu zawsze byliśmy niewygodni z tym swoim umiłowaniem wolności. Dlatego z tej strony tez bym nie dopatrywał się "cudów na kiju".
   4. Dla krajów leżących na wschód od Łaby a na Zachód od Smoleńska jesteśmy na tyle słabi/miękcy aby ich nie stłamsić czy wynarodowić, a na tyle silni aby stanowić rdzeń "czegoś" co zapewnic może względną suwerenność tak od Zachodu( banksterki) jak i Wschodu ( gangsterki).

   Podsumowując: USA sa gwarantem obecnego ładu, z kórego płacą jednak otrzymujemy realne korzyści. Problem w tym, że przy nowym rozdzaniu...może byc jak zwykle. Zatem przyciągajmy i nie zrażajmy do siebie USA, ale sukcesywnie budujmy "coś" co będzie wyjściem/i awaryjnymi. To jest w NASZYM interesie jako tutejszej ludności. Rządzący tak jak w 1939 zawsze znajdą sobie wyjście EWAKUACYJNE!!!

   tylko tyle i AŻ tyle, REALIZM wyniesiony do poziomu wręcz religii!

   Witaj na blogu - nadaj sobie jakiś pseudo.

   Usuń
 5. Z innej beczki.

  TVNowscy celebryci wskazani jako sprawcy zdarzenia opisywanego w poprzednim tutejszym wpisie:

  http://m.warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,106541,11371667,Ekspert__To_Socha_i_Kornacki_winni_rozbicia_maserati.html

  Pozdro,

  OdpowiedzUsuń
 6. tak slucham Osborne i kolo chce odbudowac rezerwy zlota, buy 1650$, sell all 250$;D tam tez widac dzialaja w interesie panstwa i ludzi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozwiń proszę myśl gdyż teraz tylko zgaduję co też możesz chciec powiedziec.

   Pozdro,

   Usuń
 7. no nie zalamuj mnie:) Brown sprzedal cale zloto co mieli na wyspach po 250$, teraz pieja ze chca zbudowac rezerwy..obecna cena metalu 1650$...biznes jak nic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, przepraszam za tak srogi zawód:)

   Chcę pokazać Ci co ja widzę patrząc na to na co zwracasz uwagę:

   1. Brown był - "pracusiem" aka Labour Party Member - a Osborne Jerzy jest konserwatystą. Jak każdy lewicujący działacz Brown wiedział, że złota nie da się jeść ani tym bardziej podzielić go miedzy wszystkich. Traktował je zatem jako PRZEŻYTEK! George O. jako prawak patrzy być może dalej niż czubek własnego nosa i dostrzegł, że zagrożenie INFLACYJNE jest na tyle prawdopodobne, że należy wykupić od niego polisę. Czyli zakupić AU nawet po cenie 1650USD

   2. Aby przestrzec przed hurrrrra optymizmem należy zaznaczyć, że istnieje teoria w której Banki Centralne WYPRZEDAJĄ swoje zapasy złota na dnie wieloletniego ruchu, a zakupują w szczycie...jak będzie tym razem nie wiem!!!


   Tragikomiczne jest na pewno to co piszesz...biznes dekady albo i dwóch! W Polsce równie dochodowych w ostatnich latach także jakoś multum...

   Witaj na blogu. Nadaj sobie jakieś zawołanie coby było łatwiej komunikować się w komentarzach.

   Usuń
 8. Polską racja stanu jest w tym, aby tworzyć Miedzymorze w postaci konfederacji niezależnych państw, które mają wspólne geopolityczne cele. Dlatego powinnismy popierać Węgrów, Czechów, Słowaków, Ukraińców (a nie robic im pomarańczowe rewolucje;-), Białorusinów itd.
  To właśnie tak jak pisał Friedmann. A zciekawości przeczytałeś Hasie książkę?

  Nie jestesmy żydowskim państwem,-) to po primo, a po drugie primo graniczymy z Niemcami, co do których Amerykanie maja poważniejsze plany niż do Polski.
  No i właśnie Friedmnn pisze, że to się zmieni.

  Jeszcze kilka lat temu jak czytałem tą książkę to w to nie wierzyłem. Ale teraz zmieniłem zdanie.

  Friedmann pisał, że Rosjanie będą się burkać do USA. Usa jak zwykle wykorzystają kogoś, aby ih zatrzymać. Zgadnij kto im zostaje w Europie Środkowej?

  Co do kobiet to trzeba pamiętać o tym, że tak jak wszędzie są bardzo różnorodne. Ja na Swą Polską Kobietę złego słowa nie dam powiedzieć:)
  I słusznie. Prawdziwy mężczyzna nie powinien dawć obrażać swojej kobiety.

  OdpowiedzUsuń